EOC ANOC EYOF Erzurum 2017 EYOF Gyor 2017 Buenos Aires 2018

23th August Results at Nanjing YOG

August 23, 2014

Results for the Irish Team can also be viewed here.

Athletics:

Louise Shanahan finished 6th in Women’s 800 m with her Personal Best at 2:08.29

1. Gold – Ghana – BISSAH Martha 2:04.90

2. Silver – Ethiopia – NEGERI Hawi Alemu 2:06.01

3. Bronze – Germany – KALIS Mareen 2:06.03

4. Italy –  BELLO Elena 2:06.31

5. Belgium  – SCHELDEMAN Lotte 2:07.83

6. Ireland – SHANAHAN Louise 2:08.29

 

Eoin Sheridan finished 13th place in with 51.19 in Men Discuss Throw.

1 . Gold – People’s Republic of China – CHENG Yulong, 64.14
2 . Silver – Germany – PRUFER Clemens, 63.52
3 . Bronze – Ukraine – VALITOV Ruslan, 57.48

4 . Japan – ANDO Yume, 57.36
5 . India – SENTHIL KUMAR Mithrava, 57.06
6 . Greece – THANASIS Andreas, 56.80
7 . United States of America – MERKLEY Tyler, 56.27
8 . Republic of Moldova – MURA Stefan, 49.81
9 . Egypt – ALI Hassan, 56.39
10. Jamaica – MCCARTHY Vashon, 55.63
11. Brazil – WERNKE BONADEO Maycon, 54.15
12. Libya – AL AHMER Zakaria, 53.79
13. Ireland – SHERIDAN Eoin, 51.19

Boxing:

Ciara Ginty won the Women’s Light (57-60kg) Preliminaries 3 – 0 against Monica Florida from Italy. Her semi-final is scheduled for tomorrow 14.45  against Turkey’s Esra Yildiz.

Michael Gallagher won the Men’s Heavy (91kg) Preliminaries 3 -0 against Maksim Kazlou from Belarus. His semi-final is scheduled for tomorrow 21.15 against Cuba’s Yordan Alain Hernandez Morejon.

Equestrian:

Michael Duffy is through to Jumping Individual Round B scheduled for tomorrow at 15.30 start order 20.

Rowing:

Robert Hendrick regrettably did not make the finals in C1 Head to head sprint.

1. Republic of Moldova TARNOVSCHI Serghei 1:45.803 Qualified for Finals
2. Poland HOLDAK Marcel Sebastian 1:47.480 Qualified for Finals
3. Lithuania KOROBOV Vadim 1:48.769 Qualified for Finals
4. Uzbekistan GULIEV Artur 1:49.441 Qualified for Finals
5. Hungary KOLESZAR Zoltan 1:49.801 Qualified for Finals
6. Czech Republic HAJEK Krystof 1:50.065 Qualified for Finals
7. Ukraine CHABAN Bohdan 1:51.812 Qualified for Finals
8. Romania VASILE George 1:52.515 Qualified for Finals

The 8 fastest advance to the Quarterfinals.

9. Kazakhstan ALSHANSKIY Anton 1:58.554
10. Italy RUGGIERO Luigi 2:00.910
11. France ROISIN Lucas 2:14.054
12. Ireland HENDRICK Robert 2:14.706

FBD Insurance logo <McKeever Sports logo Circle K LogoIndeed Logo
 
PG Samsung Visa Panasonic Omega GE Coca Cola Atos DOW_logo for website