EOC ANOC EYOF Erzurum 2017 EYOF Gyor 2017 Buenos Aires 2018

MINSK – BOXING AT THE EUROPEAN GAMES

June 20, 2019

The Team Ireland Boxing Team is made up of eleven athletes – seven male and four female. While this boxing tournament was initially part of the Tokyo 2020 qualification process, it is now a standalone event, following recent decisions by the IOC with regard to recognizing AIBA.

Team Ireland field their strongest team at the European Games, and the athletes will be treating this as a practice run for the Olympic Games. They have spent the last couple of weeks preparing in Belfast, with sparring partners from around the world.

World Champion Kellie Harrington is one of the best known names on the team, the 29 year old Dubliner is competing in her first multi-sport event this week, and her first match takes place on the 23rd June. Michaela Walsh, Kurt Walker and Dean Gardiner are all competing in their second European Games, having competed in Baku in 2015.

Baku silver medallist Brendan Irvine was forced to withdraw just prior to the Games due to injury.

Team Ireland boxers are a strong squad, with plenty of strength and depth. Tony Browne, Regan Buckley, James McGivern, Kieran Molloy, Michael Nevin, Aoife O’Rourke, and Grainne Walsh are all making their European Games debut in Minsk.

The Boxing at the European Games takes place in the Uruchie Stadium in the outskirts of Minsk and runs for the full duration of the Games, beginning on the 21st June and running until the 30th June.

A variation of boxing appeared in the first Ancient Olympic Games in 688 BC, it was introduced to the Modern Olympic Games programme in 1904.

In Minsk both the men’s and women’s tournaments are single-elimination. The men’s bouts are made up of three rounds of three minutes each, while the women’s bouts are four rounds of two minutes each. Boxers get points for successful punches and the boxer with the most points wins the bout.

SURNAME FIRST NAME DOB HOMETOWN CLUB
BROWNE ANTHONY MICHAEL 01/01/1995 Dublin St. Michael’s BC
BUCKLEY REGAN JAMES 05/03/1997 Wicklow St. Teresa’s BC
GARDINER DEAN THOMAS 29/02/1988 Tipperary Clonmel BC
HARRINGTON KELLIE ANNE 11/12/1989 Dublin St. Mary’s BC Dublin
MC GIVERN JAMES STEPHEN 06/01/1998 Antrim St. George’s BC
MOLLOY KIERAN 26/11/1998 Galway Oughterard BC
NEVIN MICHAEL ANTHONY 06/05/1998 Laois Portlaoise BC
O ROURKE AOIFE MARIE 02/07/1997 Roscommon Castlerea BC
WALKER KURT ANTHONY 07/03/1995 Antrim St. Patrick’s Lisburn
WALSH GRAINNE MARY 13/10/1995 Offaly Spartacus BC
WALSH MICHAELA 05/06/1993 Antrim Monkstown, Antrim

 

Michael Nevin Men’s Middle -75kg 22-Jun 16:00:00 Preliminary Round Bout 50 Vs GB Mark Dickenson
Kieran Molloy Men’s Welter -69kg 22-Jun 18:30:00 Preliminary Round Bout 75 Vs Macedonia Goce Janeski
Regan Buckley Men’s Light Fly 49kg 23-Jun 14:00:00 Preliminary Round Bout 95 Vs RUS Bator Saglauev
Anthony Browne Men’s Heavy -91kg 23-Jun 14:00:00 Preliminary Round Bout 99 Vs (Winner of Bout 20/21)
James McGivern Men’s Light Welter -64kg 23-Jun 18:30:00 Preliminary Round Bout 102 Vs Slovakia Michal Takacs
Kurt Walker Men’s Bantam -56kg 24-Jun 14:00:00 Preliminary Round Bout 133 Vs Winner Romania and Armenia
Michaela Walsh Women’s Feather -57kg 24-Jun 16:00:00 Preliminary Round Bout 138 Vs Romania Lenuta Lacramioara Perijoc
Dean Gardiner Men’s Super Heavy +91kg 24-Jun 16:15:00 Preliminary Round Bout 136 Vs Hungary/Georgia
Grainne Walsh Women’s Welter -69kg 24-Jun 17:00:00 Preliminary Round Bout 153 GB Rosie Eccles
Regan Buckley Men’s Light Fly 49kg 25-Jun 18:30:00 Quarter Finals  
Michael Nevin Men’s Middle -75kg 25-Jun 19:00:00 Quarter Finals  
Anthony Browne Men’s Heavy -91kg 25-Jun 19:30:00 Quarter Finals  
Aoife O’Rourke Women’s Middle -75kg 25-Jun 20:00:00 Preliminary Round Bout 209 Belarussian Viktoryia Kebikava
Kurt Walker Men’s Bantam -56kg 26-Jun 14:30:00 Quarter Finals  
Kieran Molloy Men’s Welter -69kg 26-Jun 15:00:00 Quarter Finals  
Dean Gardiner Men’s Super Heavy +91kg 26-Jun 15:30:00 Quarter Finals  
Michaela Walsh Women’s Feather -57kg 26-Jun 16:00:00 Quarter Finals  
Grainne Walsh Women’s Welter -69kg 26-Jun 16:30:00 Quarter Finals  
James McGivern Men’s Light Welter -64kg 26-Jun 19:00:00 Quarter Finals  
Kellie Harrington Women’s Light -60kg 26-Jun 20:30:00 Quarter Finals  
Aoife O’Rourke Women’s Middle -75kg 26-Jun 21:00:00 Quarter Finals  
Kellie Harrington Women’s Light -60kg 26-Jun 21:45:00 Preliminary Round Bout 242 Vs Italy or Moldova
Kieran Molloy Men’s Welter -69kg 28-Jun 15:00:00 Semi Finals  
Dean Gardiner Men’s Super Heavy +91kg 28-Jun 16:00:00 Semi Finals  
Michaela Walsh Women’s Feather -57kg 28-Jun 16:30:00 Semi Finals  
Grainne Walsh Women’s Welter -69kg 28-Jun 17:00:00 Semi Finals  
Regan Buckley Men’s Light Fly 49kg 28-Jun 18:30:00 Semi Finals  
Kurt Walker Men’s Bantam -56kg 28-Jun 19:00:00 Semi Finals  
James McGivern Men’s Light Welter -64kg 28-Jun 19:30:00 Semi Finals  
Michael Nevin Men’s Middle -75kg 28-Jun 20:00:00 Semi Finals  
Anthony Browne Men’s Heavy -91kg 28-Jun 20:30:00 Semi Finals  
Kellie Harrington Women’s Light -60kg 28-Jun 21:30:00 Semi Finals  
Aoife O’Rourke Women’s Middle -75kg 28-Jun 22:00:00 Semi Finals  
Kieran Molloy Men’s Welter -69kg 29-Jun 16:40:00 Final Bouts  
Dean Gardiner Men’s Super Heavy +91kg 29-Jun 17:30:00 Final Bouts  
Michaela Walsh Women’s Feather -57kg 29-Jun 17:55:00 Final Bouts  
Grainne Walsh Women’s Welter -69kg 29-Jun 18:20:00 Final Bouts  
Regan Buckley Men’s Light Fly 49kg 30-Jun 12:00:00 Final Bouts  
Kurt Walker Men’s Bantam -56kg 30-Jun 12:15:00 Final Bouts  
James McGivern Men’s Light Welter -64kg 30-Jun 12:40:00 Final Bouts  
Michael Nevin Men’s Middle -75kg 30-Jun 13:05:00 Final Bouts  
Anthony Browne Men’s Heavy -91kg 30-Jun 13:30:00 Final Bouts  
Kellie Harrington Women’s Light -60kg 30-Jun 14:20:00 Final Bouts  
Aoife O’Rourke Women’s Middle -75kg 30-Jun 14:45:00 Final Bouts  

 

 

 

 

 

FBD Insurance logo <McKeever Sports logo Circle K LogoIndeed Logo
 
PG Samsung Visa Panasonic Omega GE Coca Cola Atos DOW_logo for website